Proje: Mikroalg Kullanarak Karbondioksit Yakalama ve Biyokütle Üretimi
Proje Kodu: 1120076
Durum: Tamamlandı
Sektör: Enerji
Proje Konusu: Sera etkisi yaratan karbondioksitin enerji santrallerinde oluştuğu yerde yakalanarak emisyonların azaltılması amacıyla kullanılacak yenilikçi, düşük maliyetli bir mikroalg reaktör prototipi geliştirmek projenin konusudur. Emisyonların düşürülmesinin yanı sıra üretilecek mikroalgler birçok sektörde kullanılarak ekonomiye katkıda bulunması hedeflenmektedir.
Arge Niteliği: Yenilikçi, yüksek üretim hızında ve düşük maliyetli karbondioksit yakalayan ve katma değeri yüksek ürünler üreten bir reaktör geliştirmek
Yenilikçi Yönü:

 

Projede kullanılacak olan reaktör malzemesinin ve tasarımının dünyada ticari olarak benzeri bulunmamaktadır. İlk yatırım maliyetlerinde dünyadaki muadillerine göre ilk yatırım maliyetinde 4-5 kat azalma ve birim üretim maliyetlerinde %80’e varan düşüş hedeflenmektedir. Projede, üretilecek prototipte kullanılacak mikroalg türü, daha önce bu amaçla kullanımı çalışılmamış bir türdür ve bu türün optimizasyonu ile karbon yakalama hızının en üst seviyede tutulması hedeflenmektedir.
Başlangıç Tarihi: 01.04.2013
Bitiş Tarihi: 30.06.2014
Proje Sonuç: Proje sonucunda hedeflere uygun olarak reaktör prototipi inşa edilmiştir.