Mikroalg, iade işlemlerinde Tüketiciyi Koruma Kanunu çerçevesinde hareket eder.

Yapılan alışverişlerde kargo ücretleri müşteri tarafından karşılanır. Ürünün hatalı veya eksik olması durumunda müşteriye ilk teslimattan sonraki oluşacak kargo ücretleri Mikroalg tarafından karşılanır. Teslimat şahsın kendisi veya birinci dereceden akrabalarına kimlik ibrazı ve imza karşılığı sonucunda yapılır.

Tüketicinin ‘Sebep Göstermeksizin Cayma Hakkı’ kapsamında 14 iş günü içerisinde yasal iade hakkı bulunmaktadır.

Mikroalg mağazasında satılan her mal 14 gün içerisinde iade alınabilir.

Bir ürünün iade edilebilmesi genel olarak aşağıdaki şartlara bağlıdır:

İadeler mutlak surette tüm nüshalarıyla beraber faturaları ve ambalajı ile birlikte yapılmalıdır.

Tekrar satılabilirlik özelliğini kaybetmiş, başka bir müşteri tarafından satın alınamayacak durumda olan ürünlerin iadesi kabul edilmemektedir.

İade etmek istediğiniz ürün / ürünler ile ilgili olarak iletişim bilgileri sayfamızdaki telefon numaralarımızı kullanarak bizi aramanız ve iade sürecini başlatmanız gerekmektedir. İade etmek istediğiniz ürünü orijinal irsaliye ve faturası ile göndermeniz gerekmektedir.

İade şartlarına uygun durumlarda yapılan gönderimlerde kargo ücreti müşteri tarafından ödenecektir.

Ürün müşteriye ulaştıktan sonra ortaya çıkabilecek arızalarda Mikroalg sorumluluk kabul etmez.

Siparişinizle ilgili her tür iletişiminizde mutlaka sipariş numaranızı bildiriniz.

Siparişimi nasıl iptal edebilirim?

İlk olarak siparişinizi ana sayfanızda yer alan “Hesabım->Siparişlerim” bölümünden kontrol etmelisiniz. Buradan sipariş numaranızı bulabilirsiniz. Sizlere daha iyi hizmet verebilmemiz için iptal etme sebebinizi, isim ve soy isminizi ve sipariş numaranızı info@mikroalg.com adresine e-mail göndererek iletebilirsiniz.

İletişim adreslerimizden bizimle iletişime geçerek iptal işlemi için gerekli olan bilgiyi müşteri hizmetlerimizden alabilirsiniz.